Հայաստան ներմուծվող ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքները մեր երկրից վերարտահանելու փուլում ներմուծման ժամանակ վճարված ակցիզային հարկը գործող կարգավորումներով չի վերադարձվում: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանի պնդմամբ ակցիզային հարկը սպառման հարկ է եւ պետք է վճարվի այն երկրում, որտեղ սպառվում են այդ ապրանքները: Նրա խոսքով, եթե այդ ապրանքները մեր երկրում չեն սպառվում, ապա արդար չէ, երբ այդ հարկը՝ որպես ներմուծման հարկ, պահվում է մեր բյուջեում: Առաջարկվում է նման դեպքերում Կառավարությանն ակցիզային հարկը վերադարձնելու իրավասություն վերապահել:
Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է հումքի ներմուծմանը, երբ վերամշակմամբ ստացվում է ապրանք եւ վերարտահանվում: Այս դեպքում եւս առաջարկվում է ապրանքներն ազատել ակցիզային հարկից:
Ի պատասխան հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի հարցի՝ փոխնախարարը պարզաբանել է, որ կարգավորումը նախատեսվել է ակցիզային հարկով հարկվող բոլոր ապրանքների համար՝ Կառավարության սահմանած կարգով, դեպքերում եւ չափով: Այսինքն՝ ապրանքով պայմանավորված՝ սահմանված չափը կարող է տարբեր լինել:
Հարկային օրենսգրքում Կառավարության առաջարկած փոփոխություններն ու լրացումները քննարկվել են ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 23-ի արտահերթ նիստում:
Բաբկեն Թունյանի գնահատմամբ քննարկվող կարգավորման ընդունումից շահելու է ե՛ւ պետությունը, ե՛ւ տնտեսվարողը:

“При реэкспорте ввозимых в Армению подакцизных товаров уплаченный при ввозе в страну акцизный налог, согласно действующим положениям, не возвращается”, - отметил замминистра финансов РА А.Погосян, добавив, что акцизный налог является потребительским и должен уплачиваться в стране, где эти товары потребляются. По его словам, если эти товары не потребляются в нашей стране, несправедливо, когда этот налог как налог на импорт, сохраняется в нашем бюджете. Предлагается в подобных случаях оставить за правительством полномочия по возврату акцизного налога.
Следующее изменение касается импорта сырья, когда продукт получается путем переработки и реэкспортируется. И в этом случае предлагается освободить товары от акцизного налога.
Заместитель министра, отвечая на вопрос зампредседателя экономической комиссии Б.Туняна, пояснил, что регулирование касается всех товаров, облагаемых акцизным налогом в установленных правительством порядке, случаях и размерах, т.е. в зависимости от товара установленный размер может быть другим.
Предложенные правительством изменения и дополнения в Налоговый кодекс обсуждались 23 ноября на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
В оценке Б.Туняна, с принятием обсуждаемых поправок выиграют и государство, и хозяйствующий субъект.